Канадски учени стигнаха до този извод след експеримент
Илюстрация: Guliver / iStock
Може ли физическите упражнения в детството да влияят за по-добра памет на стари години? На този въпрос отговор дават канадски учени, които са направили изследвания с мишки и при тях изглежда е така, информира eneuro.org.
В експеримента са използвани 80 мъжки мишки, разделени на две групи. Част от животните са били поставени за шест седмици в популярните въртящи се клетки, а втората група е водила „заседнал“ начин на живот.
След 4 месеца, когато мишките са стигнали средна възраст, учените ги обучили да асоциират удар от електричество с това, че са били в затворена кутия. Когато гризачите са били поставяни в такава кутия, те буквално се вцепенявали от ужас.
След още две седмици е направен втори експеримент с три различни сценария. Първият – мишките, както досега, са вкарвани в същата кутия и клетка.
Вторият сценарий – кутията е разменена с друга с променено осветление, но е поставяна в същата въртяща се клетка. Третият сценарий е бил с абсолютна нова кутия, разположена в друга клетка. След това учените установяват, че животните, които в ранна възраст не са „спортували“ се вцепенявали от ужас и в трите случая.
Така те предполагат, че мишките просто не помнят коя кутия всъщност представлява опасност. Гризачите, които са се занимавали със „спорт“, са застивали от ужас с 40-50 процента по-малко при втория и третия сценарий.
Тези данни дават увереност на анализаторите да смятат, че макар и експериментите да са с мишки, то и при хората може да се предполага, че физическите упражнения в детството влияят положително на работата на мозъка при възрастните хора.
Тони Николов
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари